Archives

now browsing by author

 

Wyginam śmiało ciało

Wyginam śmiało ciało

Doroczny festiwal piosenki za nami. W koncercie finałowym wystąpiło aż 26 wykonawców. W tym roku przedszkolną scenę muzyczną w zdecydowanej większości zdominowali wokaliści oraz wokalistki z grupy Żółtej, zaś w roli konferansjerki zadebiutowała pani Kasia Kowalska. W repertuarze festiwalowym znalazły się takie m.in. przeboje, jak „Kaczka Dziwaczka”, „Jak rozmawiać trzeba z psem”, „My jesteśmy krasnoludki”, „Zuzia, lalka nieduża”, „Na wyspach Bergamutach”, „Ogórek”, „Nasze przedszkole” i inne. Nie zabrakło także utworów z typowo rockowym rodowodem, jak np. Bałkanika”, „Spytaj milicjanta”, „Runął już ostatni mur” czy „Wyginam śmiało ciało”. Część wykonawców zaprezentowała się w repertuarze bardziej klasycznym, tj. „Warszawa”, „Mazurek Dąbrowskiego” a nawet „Oda do radości”. W następujący jeszcze nieco ospale, choć już coraz dłuższymi krokami, nastrój świąteczny wprowadziła zaś wszystkich kolęda „Dzisiaj w Betlejem”.

Parafrazując słowa zespołu Piersi z piosenki „Bałkanika”, który cieszył się wśród uczestników naszego festiwalu wyjątkową popularnością, „Była, była zabawa, wiele się działo, i znowu nocy było mało, było głośno, było radośnie, znów tańczyliśmy razem cały czas!”

(lama)

Fot. Mariusz Lalewicz

PS. Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale FOTO.

Montessori – teoria i praktyka

Pod takim hasłem odbyła się w naszym przedszkolu w minioną sobotę (16 listopada br.), konferencja metodyczna, którą zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie „Razem dla Montessori” oraz Społeczne Towarzystwo Oświatowe Samodzielne Koło Terenowe nr 59 w Lubinie. W wykładach i warsztatach wzięło udział 26 osób, nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, zainteresowanych edukacją montessoriańską. Zajęcia prowadzili doświadczeni pedagodzy, od wielu lat związani metodą dr Marii Montessori, a na co dzień pracujący w Społecznym Przedszkolu Montessori w Lubinie. Ponadto z prelekcją wystąpiła Kaja Ożarowska, mama Marcela – jednego z uczniów uczęszczających do przedszkola, która opowiedziała o doświadczeniach własnych oraz całej swojej rodziny związanych z przygodą wychowawczą opartą o pedagogikę słynnej Włoszki. W części warsztatowej uczestnicy konferencji mieli okazję odwiedzić klasy przedszkolne, zapoznać się z pomocami dydaktycznymi, a także wziąć udział – jako uczniowie – w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli.

W jakim stopniu przekazana przez nas wiedza zaprocentuje w dalszej zawodowej karierze uczestników konferencji? Czy dostrzegając różnice pomiędzy konwencjonalną edukacją, a sposobem wychowawczo-dydaktycznym proponowanym przez Marię Montessori, będą potrafili i przede wszystkim czy będą chcieli wykorzystać zdobyte umiejętności? Mamy nadzieję, że tak.

(lama)

Fot. Tomasz Ożarowski

Pięć latek, daj mi kwiatek!

Alicja skończyła pięć latek. Z tej okazji w przedszkolu odbyły się zwyczajowe uroczystości urodzinowe a po nich słodka chwila zapomnienia z niezwykłymi, ręcznie ozdabianymi ciasteczkami. Dla każdego wystarczyło, nawet dla pana dyrektora. Mmm – pycha! Wszystkiego najlepszego Alu!

(lama)

W halloweenowych klimatach

W halloweenowy dzień uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych pod kierownictwem pań Joanny Ekiert i Justyny Olejnik w ramach zajęć z języka angielskiego przygotowali zabawy nawiązujące tego amerykańskiego święta duchów i upiorów. Oto krótka fotorelacja.

Fot. Justyna Olejnik

Było koszmarnie… :)

Filmowa noc Halloween zakończyła się pełnym sukcesem, czyli wywołaniem panicznego strachu wśród uczestników imprezy. Dodatkową atrakcją było wyświetlenie filmu „Koszmar z ulicy Szpakowej”, który powstał w naszym przedszkolu w 2009 roku. Gorące podziękowania dla wszystkich, którzy się dobrze bawili i kupili bilety, aby pomóc nam w zakupie nowych pomocy dydaktycznych. Łączny dochód wyniósł 225,85 zł.

(lama)

Strach się nie bać!

Filmowa Noc Halloween startuje w najbliższy piątek, tj. 25 października o godz. 19.00. Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców, znajomych rodziców oraz znajomych ich znajomych,  jak również rodziców naszych absolwentów, którzy bali się z nami w roku minionym i znów zechcą się wspólnie z nami bać, a przy okazji wspomóc szczytny  cel filmowych wieczorów – wyposażenie każdej z klas przedszkolnych w oryginalny zestaw map geograficznych. Koszt jednej mapy 388 zł. Cena jednego biletu to tylko 20 zł!

Tym razem na ekranie pojawi się potwór wszech czasów – Freddy Krueger brawurowo zagrany przez Roberta Englunda. Serię filmów o potworze z ulicy Wiązów zapoczątkował obraz z 1984 roku i ten właśnie film obejrzymy w piątkowy wieczór. Dodatkową atrakcją „Koszmaru” jest fakt, że właśnie w nim zadebiutował na dużym ekranie słynny dziś „pirat z Karaibów” Johnny Depp.

Drugim filmem, jaki wyświetlimy podczas najbliższej Nocy Halloween będzie „Rytuał”, gdzie w rolę włoskiego egzorcysty wcielił sam Anthony Hopkins, znany m.in. z roli psychopatycznego mordercy Hannibala Lectera. Ten porównywany ze słynnym „Egzorcystą” Williama Friedkina film, oprócz typowych dla horroru motywów opętania i wyrzucania złego ducha, pochwalić można za cudowną muzykę Alexa Heffesa.

Kup bilet, namów znajomych, zabierz ze sobą coś pysznego do zjedzenia, przyjdź w piątek o 19.00 i… bój się!

Mariusz Lalewicz

Na każdy temat

Taka okazja może się już nie powtórzyć! W piątek 18 października o godz. 16.00 Joanna Maghen, dyrektor Polskiego Instytutu Montessori, odbywająca w Społecznym Przedszkolu Montessori w Lubinie konsultacje doradcze, spotka się z Państwem, aby odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

Wybraliście dla swojego dziecka przedszkole, o którym słyszeliście od znajomych, że jest niezłe. Rozmawialiście z dyrektorem, który przybliżył Wam zasady panujące w tym miejscu. Dziwiliście się, że nie ma tu normalnych zabawek, że do jednej klasy chodzą dzieci w różnym wieku, że się ich tutaj nie nagradza, nie karze, że mogą robić, co chcą, a raczej… to, co dla nich naprawdę interesujące. Słyszeliście, że w tym przedszkolu przeprowadzane są każdego dnia lekcje ciszy, a zamiast bawić się lalkami i samochodami, dzieci rozkładają kostki trójmianowe, które na późniejszym etapie nauki szkolnej pomogą im z łatwością opanować wzory skróconego mnożenia. Na pewno też wiecie, że nieporozumienia między sobą dzieci w przedszkolu Montessori rozwiązują za pomocą rozmowy przy stoliku zgody, a nie używając pięści, tupania i płaczu.

Często jednak wśród rodziców pojawiają się pytania: A co się stanie, jeżeli moje dziecko trafi do świata, w którym jest przemoc? Choćby do zwykłej piaskownicy? Czy tam, gdzie inni rozpychają się łokciami, moje dziecko nie znajdzie się na przegranej pozycji ze swoją chęcią do polubownego rozwiązania sprawy? Czy da sobie wtedy radę? A jak zareaguje, jeśli pójdzie do konwencjonalnej szkoły, gdzie będą go oceniać? Czy da sobie radę w szkole, w której realizacja programu nauczania odbywa się na innych zasadach niż w edukacji montessoriańskiej? Na te oraz wiele innych pytań, odpowie Joanna Maghen, która jest doświadczoną instruktorką z wieloletnią praktyką w międzynarodowych instytucjach montessorianskich. Pani Joanna od wielu lat zaangażowana jest w edukację montessorianską w Ameryce Północnej, a od roku 2006 aktywnie uczestniczy w warszawskiej społeczności montessorianskiej. Jest nauczycielem, ale też – co istotne – montessorianskim rodzicem, jak również trenerem kursów wczesnej edukacji Montessori oraz kursów szkolnych Montessori. Posiada dyplom (3-6) Montessori-Partership UK oraz dyplom (6-9) Canadian Montessori Teacher Education Institute Elementary.

Spotkanie z Joanną Maghen odbędzie się w sali nr 14 w nowej części budynku szkoły na pierwszym piętrze i jest skierowane wyłącznie do rodziców Społecznego Przedszkola Montessori w Lubinie. Serdecznie zapraszam i proszę o potwierdzenie przybycia na spotkanie do środy 16 października ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali.

Mariusz Lalewicz

Fot. TVN-CNBC

Kuba ma pięć latek!

Kubuś z grupy Zielonej właśnie skończył pięć latek. Z tej okazji w przedszkolu odbyła się tradycyjna montessoriańska uroczystość, z której fotoreportaż można obejrzeć w zakładce FOTO. Wszystkiego najlepszego Kubusiu i żyj nam długo!

(lama)

 

Kuba ma pięć latek!

Fot. Mariusz Lalewicz