Dekalog Rodzica

1.  Obserwuj i wspomagaj dziecko w samodzielnym działaniu. Nigdy nie dotykaj dziecka, jeśli nie zostałeś do tego zaproszony.

2.  Nie mów źle o dziecku, ani w jego obecności, ani pod jego nieobecność.

3. Skup się na wzmacnianiu i rozwijaniu tego, co w dziecku dobre. Doceniaj indywidualne możliwości i osiągnięcia dziecka.

4.  Bądź zawsze aktywny w przygotowywaniu otoczenia. Dbaj o nie stale. Pomóż dziecku nawiązać z nim konstruktywne relacje. Wskaż mu miejsce, gdzie znajdują się materiały rozwojowe i zaprezentuj ich sposób użycia.

5.  Bądź zawsze gotowy, by odpowiedzieć na wezwanie tego dziecka, które cię potrzebuje. Zawsze słuchaj i odpowiadaj.

6. W sytuacjach konfliktowych pokaż dziecku konsekwencje jego działania, by w ten sposób ułatwić mu rozwiązanie problemu.

 7. Szanuj dziecko nawet kiedy popełnia błędy. Chroń wolność każdego dziecka,  jednak zdecydowanie i natychmiast interweniuj tam, gdzie aktywność jednego dziecka ogranicza wolność drugiego.

8. Uszanuj czas kiedy dziecko odpoczywa, obserwuje lub rozmyśla nad tym, co zrobiło bądź zamierza robić. Nigdy nie wzywaj go, ani nie zmuszaj do innych form aktywności.

9. Pomagaj dziecku, które poszukuje aktywności i nie może jej odnaleźć. Bądź niestrudzony w oferowaniu prezentacji tym, którzy odmówili jej wcześniej, we wspieraniu ich na drodze do osiągnięcia tego, czego jeszcze nie potrafią i pokonania własnych niedoskonałości.

10. Zawsze traktuj dziecko z najwyższą kulturą, ofiaruj mu to, co masz najlepszego – w sobie lub do swojej dyspozycji.

 

Rola rodziców we wspomaganiu rozwoju dziecka

Aby proces wychowania przebiegał prawidłowo, również rodzice powinni zachowywać się wobec swojego dziecka w sposób przemyślany, troszcząc się o jego dobro. Przedszkole spełni swoje zadanie jeśli będzie przedłużeniem środowiska rodzinnego. W nowym otoczeniu należy stworzyć dziecku atmosferę i stosować te same metody wychowawcze, co w domu. Dlatego tak ważna jest współpraca między nauczycielem i rodzicami, a więź przedszkola montessoriańskiego z rodzicami traktuje się jako podstawę jego istnienia.

Dorosły (rodzic i nauczyciel) powinien przejąć rolę doradcy i pomocnika. Maria Montessori wychodzi z założenia, że samodzielność prowadzi do dyscypliny i posłuszeństwa. Do najważniejszych zadań rodziców i wychowawców należą: bezwarunkowe uznawanie godności dziecka i wiara w jego własne zdolności rozwojowe, co wymaga od nas wiele cierpliwości oraz utrwalenie umiejętności zdobytych przez dziecko w przedszkolu.

Wszystkim, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat pedagogiki Marii Montessori polecamy kilka książek. Za szczególnie interesujące, a dostępne na polskim rynku wydawniczym uważamy trzy pozycje:

„Zrozumieć Montessori” Małgorzata Miksza,

„Naucz mnie samodzielności”  Maja Pitanic oraz

„Domy dziecięce” autorstwa samej Marii Montessori.

Pedagogika Montessori

Właściwie… wszystko jest oczywiste. Dziecko poświęca się wielu rzeczom z dużym zapałem, i kiedy któraś z nich je szczególnie zainteresuje, to może ono zajmować się nią długo i wytrwale. Odkrywa ono przy tym związki między rzeczami, między ludźmi, między sobą a światem. Bardzo świadomie wchodzi w stosunek z dziećmi i dorosłymi oraz swoim otoczeniem.

Co nas wyróżnia

Zajęcia w naszym Przedszkolu są prowadzone w oparciu o sprawdzone programy oraz najskuteczniejsze metody nauczania Dzieci w wieku przedszkolnym.

Ćwiczenia korekcyjne

Stosowanie „ciekawych” dla dziecka form ruchu, przy wykorzystaniu różnorodnych gier i zabaw stymuluje dziecięce uczestnictwo w wybranych ćw. z zakresu gimnastyki korekcyjnej.

Zdrowe posiłki

W celu dosłodzenia napojów używany jest miód pszczeli. Niska zawartość tłuszczu oraz cukru.

Robotyka i wczesne programowanie

Dzieci uczą się poprzez zabawę Połączenie nauki programowania z prawdziwymi robotami pobudzi u dzieci wyobraźnię, zainspiruje nowe pomysły i wzmocni u nich poczucie pewności siebie.

Arteterapia

W naszym przedszkolu arteterapia skierowana jest do wszystkich dzieci. Staramy się je rozwijać poprzez zachęcanie ich do udziału w działaniach artystycznych – muzycznych i plastycznych.

Nasza profesjonalna kadra

Ogromnym atutem naszego przedszkola jest jej wykwalifikowany personel. Od pracowników wymagamy nie tylko doświadczenia oraz spełniania wymogów formalnych do pracy. Staramy się także, aby stale rozwijali swoje kompetencje.

Karolina Rybka

Karolina Rybka

Wicedyrektor

Katarzyna Dudek

Katarzyna Dudek

Nauczyciel

Dominika Malec

Dominika Malec

Nauczyciel

Godziny zajęć

Poniedziałek - Piątek 6-17

Nasz adres

59-300 Lubin, ul. Pawia 41, woj. Dolnośląskie

Godziny pracy biura

Poniedziałek - Piątek 7-15

Dane kontaktowe

tel. 76 724 09 97 montessori.lubin@wp.pl