O nas

Działające od 23 stycznia 2008 roku Społeczne Przedszkole Montessori Społecznego Towarzystwa Oświatowego położone jest w Lubinie w woj. dolnośląskim, w zacisznym, porośniętym świerkami zakątku miasta przy ul. Pawiej 41, tuż obok Zespołu Szkół Społecznych i obok jednej z najwyższych w Polsce ścian wspinaczkowych. Powstało, aby służyć tutejszej społeczności w zakresie wczesnej edukacji i wychowania dzieci w wieku 2,5 – 6 lat.

Organem prowadzącym przedszkole jest Społeczne Towarzystwo Oświatowe Samodzielne Koło Terenowe nr 59, istniejąca od 1990 roku organizacja pożytku publicznego, działająca non profit – bez zysku.

Ogromną wagę przywiązujemy do misji przedszkola, która brzmi: „Ze wszystkich mądrości na świecie tę jedną bierzemy za najważniejszą – aby nie przeszkadzać żadnemu dziecku w jego naturalnym rozwoju, a wykorzystując autentyczne zasady filozofii montessoriańskiej, pomóc mu, by w przyszłości stało się prawdziwie wolnym człowiekiem”. Słowa te i wiara w ich siłę towarzyszą każdemu nauczycielowi i każdemu członkowi społeczności pracowniczej. Chcemy bowiem wraz z rodzicami uczestniczyć w wychowaniu nowego, lepszego pokolenia, które świadomie będzie mogło wybrać w życiu pomiędzy konformizmem, a poczuciem wolności, wiodącym do narodzin mądrzejszych, lepszych myśli i idei. Chcemy wraz z rodzicami przygotować zastęp ludzi pokojowo nastawionych do bliźniego, którym obce będzie słowo wojna, a zrozumiałe poczucie sprawiedliwości, wartości własnej oraz innych. Zdaję sobie sprawę z faktu, że te, być może dość górnolotne idee, w obecnych czasach nieszczególnie przystają do otaczającej nas rzeczywistości, zwykle pełnej przemocy, rywalizacji w wyścigu szczurów, w której odwrócone zostały wartości moralne itp. Tym bardziej uważamy, że sformułowane przez dr Marię Montessori zasady wychowawcze oraz idee przepełnione duchem miłości, porozumienia i pokoju są niezwykle potrzebne i wartościowe.

Życzę wszystkim Rodzicom i Dzieciom wspaniałej przygody w Społecznym Przedszkolu Montessori w Lubinie.

Mariusz Lalewicz

Dyrektor