Październik, 2014

now browsing by month

 

Na warsztatach geograficznych

Na warsztatach geograficznych

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Parku Wrocławskim odwiedziły dzieci z grupy Niebieskiej, które uczestniczyły w zajęciach na temat fauny świata. Podróżując poprzez wirtualne kontynenty, dzieci poznawały najbardziej charakterystyczne zwierzęta, a także zaznajamiały się z najbardziej charakterystycznymi miejscami Azji, Australii, Afryki i Ameryki Południowej, kończąc swoją wyprawę w Polsce. Za udział w warsztatach dzieci otrzymały kolorowe widokówki oraz materiały reklamowe Centrum Edukacji Przyrodniczej. W podziękowaniu za ciekawe zajęcia, dzieci zaśpiewały pani prowadzącej piosenkę o kuli ziemskiej, poznaną w przedszkolu w roku ubiegłym.

(lama)

PS. Więcej zdjęć w dziale FOTO.

Scooby Doo zaprasza na Halloween

Z okazji święta Halloween nasze przedszkole urządza straszny wieczór filmowy. Jego bohaterem będzie Scooby Doo, postać z kreskówek znana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W programie trzy filmy: Kto się boi wilkołaka, Scooby Doo i mumia oraz W gościnie u doktora Jekylla. Podczas seansów będzie serwowany gorący popcorn. Zapraszamy w piątek, 31 października, o godz. 19.00 rodziców wraz z dziećmi. Bilety w cenie 10 zł od osoby do nabycia w sekretariacie przedszkola. Uwaga – liczba miejsc ograniczona!

(lama)

Po cichej podróży

Po cichej podróży

Spotkaliśmy się w piątkowy wieczór, kiedy większość z nas jest już w dobrych humorach, związanych z rozpoczynającym się właśnie weekendem. Odprężeni, zapominając o codziennych sprawach, troskach i problemach, możemy na kilka godzin przenieść się w świat, w którym każdego dnia od rana aż do popołudnia przebywają nasze dzieci, w świat uporządkowanego otoczenia klasy Montessori. Dla rodzica jest to często świat nieznany, w którym natknąć się może na wiele niespodzianek. Każde dorosły wie, w jaki sposób zapina się guziki lub zasuwa zamek. Podobnie każdy będzie potrafił wyczyścić pastą buty, albo za pomocą młynka zmielić ziarenka kawy. Nie każdy jednak będzie potrafił ułożyć kostkę trójmianową, albo wykonać działanie matematyczne przy pomocy „banku”, albo tabliczki do dzielenia. Taką niepowtarzalną okazję zapoznania się z pomocami dydaktycznymi, wykorzystywanymi w pedagogice montessoriańskiej stwarza właśnie „cicha podróż”.

Podróż poprzez świat dziecka jest cicha, ponieważ wszystkie działania w klasie wykonujemy w milczeniu. Rodzice doświadczają wrażeń i uczuć własnego dziecka, które po raz pierwszy pojawia się w klasie. Pozostając w warunkach ograniczonej widzialności, przy zgaszonym świetle, jedynie w słabym blasku małych żółtych świec, podobnie jak dzieci stawiające pierwsze kroki w przedszkolu, rodzice próbują się zorientować w nowym dla siebie środowisku, znaleźć stałe punkty odniesienia, „wymacać” nową rzeczywistość. Późniejsze zapalenie światła i praca w bardziej komfortowych warunkach symbolizuje świat, w którym dziecko już się zaadaptowało, którego nie traktuje już jak obcego sobie środowiska, lecz jako część realności, stwarzającej mu poczucie bezpieczeństwa, część codziennej rutyny.

Zajęcia w klasie kończy zawsze lekcja ciszy, która jest dla rodziców swoistym testem na cierpliwość i dokładność. Kiedy na elipsie siedzi dwadzieścia kilka osób i pierwszy z nich powoli kończy kreskowanie pierwszego rządka w wielkim kwadracie, dziesiąta osoba musi się nieco zaniepokoić perspektywą spędzenia długich minut w oczekiwaniu na swoją kolej. A co ma powiedzieć dwunasta, piętnasta, nie mówiąc o dwudziestej?

Końcowym etapem cichej podróży jest oczywiście wspólna kolacja, którą tradycyjnie przygotowuje dyrektor. I choć w tym roku, pan dyrektor zarzekał się, że użył najmniej ostrych przypraw w historii całego swojego gotowania (zaledwie dwie paczki ostrej sproszkowanej papryki i tylko jedną paczuszkę zielonej świeżej chili), makaron penne w pikantnym sosie pomidorowym z rukolą na chedarze, dla wielu uczestników posiłku okazał się poważnym wyzwaniem. No cóż, najwyższy czas na złagodzenie smaków!

(lama)

PS. Zdjęcia w dziale FOTO oraz na naszej stronie na Facebooku.

Cicha podróż 2014

cicha podróż

Przypominamy Państwu, że tegoroczna „Cicha podróż” rozpoczyna się w najbliższy piątek, tj. 17 października o godz. 19.00. Prosimy o punktualne przybycie i zabranie ze sobą zmiennego obuwia. Serdecznie zapraszamy.

Mariusz Lalewicz

PS. Na zdjęciu „Cicha podróż” 2013.

Sezon na pisanie

Przedzimowe porządki w warzywniaku

Na zajęciach w Parku Wrocławskim

Dzieci z grupy Złotej wzięły udział w warsztatach przygotowanych przez pracowników lubińskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej. Dla wielu zajęcia w Parku Wrocławskim były przypomnieniem przerabianego w ubiegłym roku materiału z zakresu wychowania kosmicznego, natomiast dla nowych dzieci, które po raz pierwszy spotkały się z nazwami kontynentów, czy też z poszczególnymi gatunkami zwierząt na nich występujących, stanowiły doskonały wstęp do dalszej pracy w przedszkolu.

W warsztatach przygotowanych przez Centrum Edukacji Przyrodniczej wezmą udział wszystkie grupy z naszego przedszkola.

(lama)

PS. Zdjęcia można obejrzeć w dziale FOTO.

Zatańczymy krakowiaka