Kwiecień, 2014

now browsing by month

 

Banan po indonezyjsku

Fot. Katarzyna Błachut, Mariusz Lalewicz

Banan po indonezyjsku

Na jakim kontynencie leży Indonezja, jakie miasto jest jej stolicą, ilu mieszkańców żyje w tym odległym kraju – na te i inne pytania przez ostatnich kilka dni szukały odpowiedzi dzieci z „Montessori” w ramach realizowanego przez nasze przedszkole programu wychowania kosmicznego. Ale kraj, to nie tylko geograficzne położenie i podstawowe dane polityczne, to również jego kultura, a jej najsmaczniejszym przejawem są egzotyczne potrawy. Pieczony w ognisku banan nadziewany czekoladą z cynamonową posypką stał się kulinarnym przebojem wycieczki dzieci z grupy Zielonej, które z niewielką pomocą pań nauczycielek same przygotowały ognisko, same faszerowały banany i… same je potem ze smakiem zjadły.

(lama)

PS. Fotorelacja w dziale FOTO.

Fot. Mariusz Lalewicz

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Wspomnienie z konferencji

Fot. Mariusz Lalewicz

Wspomnienie z konferencji

IV Międzynarodowa Konferencja Montessori za nami. W tym roku z lubińskiego przedszkola uczestniczyło w niej aż 10 osób, w tym dwoje rodziców! Niezwykle inspirujące wykłady i warsztaty z autorytetami w dziedzinie edukacji montessoriańskiej zaowocowały wieloma przemyśleniami i dyskusjami. W konferencji udział wzięli m.in.: dr Paul Epstein, dyrektor Rochester Montessori School w Minesocie, USA, autor książek i wielu publikacji naukowych na temat pedagogiki Montessori , Patty Sobelman, dyrektorka Pines Montessori School w Houston, USA, Lone Star College-North Harris, USA, prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, autorka badań nad rozwojem umiejętności matematycznych dzieci oraz wiele innych niezwykłych osób ze świata nauki. Jesteśmy przekonani, że pobyt na konferencji w znacznym stopniu pomoże nam w codziennej pracy ze „zwykłymi niezwykłymi”, parafrazując jeden z wykładów. Dla nich bowiem staramy się poszerzać naszą wiedzę i doświadczenie.

(lama)

PS. Więcej zdjęć z konferencji w dziale FOTO.

Wszystkie kolory Wielkanocy

Fot. Mariusz Lalewicz

Wszystkie kolory Wielkanocy

 

Zabawy ruchowe oparte na metodzie Weroniki Sherborne, wspólne warsztaty zajęciowe, podczas których można było zrobić sobie wyjątkową kartkę pocztową lub udekorować wielkanocnego zająca, a także kiermasz świątecznych ozdób – w taki właśnie sposób dzieci, rodzice i nauczyciele z naszego przedszkola spędzili ostatnie czwartkowe popołudnie. Słowa podziękowania należą się paniom Ewelinie Laprus oraz Agnieszce Król-Stępień, mamom naszych wychowanków, które włożyły ogrom serca i ciężkiej pracy w przygotowanie materiałów niezbędnych do części warsztatowej. Swoją wdzięczność chciałbym wyrazić także wobec wszystkich pań nauczycielek, które poprzez swoje zaangażowanie i pracę (ozdoby świąteczne, ciasteczka) przyczyniły się do sukcesu imprezy. Najwyższe zaś słowa uznania kieruję do pani Katarzyny Błachut, która wielkanocne spotkanie wymyśliła, samodzielnie wykonała większość ozdób na kiermasz oraz je poprowadziła. Wszystkim zaś uczestnikom – mamom, tatom, babciom, dziadkom i oczywiście najważniejszym członkom naszej montessoriańskiej społeczności – dzieciom z grupy Zielonej, Złotej i Niebieskiej – serdecznie dziękuję za aktywny udział w zabawie. Na kiermaszu udało się zebrać rekordową kwotę 1.333 zł. Za te pieniądze zostaną m.in. zakupione nowe odtwarzacze CD/USB, z których będziemy korzystali podczas przeróżnych zajęć, a także drukarka, na której będą drukowane karty pracy na zajęcia z wychowania kosmicznego. Dziękujemy darczyńcom! Każda złotówka jest dla dzieci!

Fotoreportaż z warsztatów i kiermaszu oglądajcie w dziale: FOTO.

Mariusz Lalewicz

fot. (lama)

PS. Naszą imprezę sponsorowali: Pracownia KoliberArt (www.koliberart.blogspot.com), I KROPKA (ww.i-kropka.com.pl), Scrap Cafe (www.ScrapCafe.pl), SCRAP Shop (www.scrapshop.com.pl), Scrapiniec s.c. (www.scrapiniec.pl).

Zapraszamy na warsztaty wielkanocne i świąteczny kiermasz

Czy widzieliście kiedyś kurę? To nie kura, to orzeł na jajkach! Tak chciałoby się powiedzieć podziwiając przygotowane przez panią Katarzynę Błachut ozdoby na wielkanocny stół, które będzie można kupić na zbliżającym się kiermaszu świątecznym. W tym roku będzie on połączony z grami i zabawami integracyjnymi dla dzieci i rodziców, a także z warsztatami artystycznymi, na których każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie wykonać prawdziwą kartkę pocztową (gotową do wysłania pocztą do rodziny, a nie e-mailem lub sms-em!), albo też będzie mógł przygotować dekoracyjną figurkę wielkanocną z wykorzystaniem techniki decoupage.

Szykujcie się więc na wspaniałą zabawę! Początek imprezy w czwartek 10 kwietnia o godz. 16.30 na sali gimnastycznej. Dochód będzie przeznaczony na nowe pomoce dydaktyczne. Zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi!

Mariusz Lalewicz

 

Tak bryka Afryka

Fot. Ewa Pater

Tak bryka Afryka

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w naszym przedszkolu gościł Teatrzyk Kropa z Wrocławia. Teatrzyk ów to efekt pasji i wieloletniego doświadczenia, oferujący autorskie bajeczki dla najmłodszej widowni. W Przedszkolu Montessori aktorzy wystąpili w przedstawieniu zatytułowanym „Tak bryka Afryka”.

Witajcie Dzieciaki!
Z naszym teatrzykiem
Odwiedzimy dzisiaj
Najdzikszą Afrykę

Żyrafy i Słonie
Lwy Hipopotamy
Wszystkie te zwierzątka
W bajeczce spotkamy

Nadstawcie więc uszu
I słuchajcie bacznie
W palmowej oazie
Wnet się bajka zacznie

Jeżeli główny bohater zachowuje się jak koza i zjada połowę listu, który właśnie otrzymał i na dodatek ma problem z zapamiętaniem początkiem zdania, które właśnie kończy, możemy być pewni, że czekają go kłopoty, które wkrótce zamienią się w ciąg niesamowitych zdarzeń. Na szczęście ów bohater nazywa się Błąd, Wiel Błąd i jest wytrawnym, dwugarbnym poszukiwaczem przygód, dzięki czemu świetnie poradzi sobie w każdej sytuacji! W ten sposób zaczyna się ta sensacyjna bajka, którą mieliśmy okazję obejrzeć w przedszkolu.
Wiel Błąd wyruszył z misją ratunkową na sawannę. Wysoce kulturalna Żyrafa Honorata nauczyła go jak ważne są dobre maniery. Hipcio w rytmie reagge wybudował razem z dziećmi wyjątkowy zamek antykrokodylowy. Słoń przegapił mecz WKS Wybrzeże Kości Słoniowej z powodu hipnozy i spacerującego po trąbie zarazka. Sędziwa Lwica odnalazła odpowiedź na dręczące ją pytanie. Złośliwa Małpa poznała znaczenie przysłowia „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”. Lemur Cyprian odegrał rolę swojego życia. Wszystko okraszone oryginalnym poczuciem humoru, interakcją z dziećmi oraz nietuzinkową oprawą muzyczną. Byliśmy zadowoleni!

Na podstawie strony internetowej Teatrzyku Kropa: (lama)

Fot. www.kropateatrzyk.pl

PS. Zdjęcia z imprezy w dziale FOTO.