Listopad, 2013

now browsing by month

 

Wyginam śmiało ciało

Wyginam śmiało ciało

Doroczny festiwal piosenki za nami. W koncercie finałowym wystąpiło aż 26 wykonawców. W tym roku przedszkolną scenę muzyczną w zdecydowanej większości zdominowali wokaliści oraz wokalistki z grupy Żółtej, zaś w roli konferansjerki zadebiutowała pani Kasia Kowalska. W repertuarze festiwalowym znalazły się takie m.in. przeboje, jak „Kaczka Dziwaczka”, „Jak rozmawiać trzeba z psem”, „My jesteśmy krasnoludki”, „Zuzia, lalka nieduża”, „Na wyspach Bergamutach”, „Ogórek”, „Nasze przedszkole” i inne. Nie zabrakło także utworów z typowo rockowym rodowodem, jak np. Bałkanika”, „Spytaj milicjanta”, „Runął już ostatni mur” czy „Wyginam śmiało ciało”. Część wykonawców zaprezentowała się w repertuarze bardziej klasycznym, tj. „Warszawa”, „Mazurek Dąbrowskiego” a nawet „Oda do radości”. W następujący jeszcze nieco ospale, choć już coraz dłuższymi krokami, nastrój świąteczny wprowadziła zaś wszystkich kolęda „Dzisiaj w Betlejem”.

Parafrazując słowa zespołu Piersi z piosenki „Bałkanika”, który cieszył się wśród uczestników naszego festiwalu wyjątkową popularnością, „Była, była zabawa, wiele się działo, i znowu nocy było mało, było głośno, było radośnie, znów tańczyliśmy razem cały czas!”

(lama)

Fot. Mariusz Lalewicz

PS. Więcej zdjęć można obejrzeć w dziale FOTO.

Montessori – teoria i praktyka

Pod takim hasłem odbyła się w naszym przedszkolu w minioną sobotę (16 listopada br.), konferencja metodyczna, którą zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie „Razem dla Montessori” oraz Społeczne Towarzystwo Oświatowe Samodzielne Koło Terenowe nr 59 w Lubinie. W wykładach i warsztatach wzięło udział 26 osób, nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, zainteresowanych edukacją montessoriańską. Zajęcia prowadzili doświadczeni pedagodzy, od wielu lat związani metodą dr Marii Montessori, a na co dzień pracujący w Społecznym Przedszkolu Montessori w Lubinie. Ponadto z prelekcją wystąpiła Kaja Ożarowska, mama Marcela – jednego z uczniów uczęszczających do przedszkola, która opowiedziała o doświadczeniach własnych oraz całej swojej rodziny związanych z przygodą wychowawczą opartą o pedagogikę słynnej Włoszki. W części warsztatowej uczestnicy konferencji mieli okazję odwiedzić klasy przedszkolne, zapoznać się z pomocami dydaktycznymi, a także wziąć udział – jako uczniowie – w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli.

W jakim stopniu przekazana przez nas wiedza zaprocentuje w dalszej zawodowej karierze uczestników konferencji? Czy dostrzegając różnice pomiędzy konwencjonalną edukacją, a sposobem wychowawczo-dydaktycznym proponowanym przez Marię Montessori, będą potrafili i przede wszystkim czy będą chcieli wykorzystać zdobyte umiejętności? Mamy nadzieję, że tak.

(lama)

Fot. Tomasz Ożarowski

Pięć latek, daj mi kwiatek!

Alicja skończyła pięć latek. Z tej okazji w przedszkolu odbyły się zwyczajowe uroczystości urodzinowe a po nich słodka chwila zapomnienia z niezwykłymi, ręcznie ozdabianymi ciasteczkami. Dla każdego wystarczyło, nawet dla pana dyrektora. Mmm – pycha! Wszystkiego najlepszego Alu!

(lama)

W halloweenowych klimatach

W halloweenowy dzień uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych pod kierownictwem pań Joanny Ekiert i Justyny Olejnik w ramach zajęć z języka angielskiego przygotowali zabawy nawiązujące tego amerykańskiego święta duchów i upiorów. Oto krótka fotorelacja.

Fot. Justyna Olejnik