Wrzesień, 2013

now browsing by month

 

Obiadek pachnie hejże, hej

Fot. Mariusz Lalewicz

Obiadek pachnie hejże, hej…

Barszcz czerwony oraz spaghetti bolognese, a do tego kompot ze świeżych śliwek – tak wyglądało menu poniedziałkowego obiadu w Społecznym Przedszkolu Montessori. Starsze dzieci z Grupy Niebieskiej, które sfotografowaliśmy w czasie jedzenia, doskonale radziły sobie z nalewaniem zupy i nakładaniem makaronu. Dzieci młodsze musiały jeszcze korzystać z pomocy nauczycielek i pani oddziałowej. Zadowolone miny świadczą o tym, że tym razem kuchnia trafiła w dziecięce gusta, a to sprawa niełatwa… 🙂

W dziale FOTO MOŻNA obejrzeć reportaż z poniedziałkowego obiadku, a poniżej podajemy przepis na nasze przedszkolne spaghetti bolognese.

 

Składniki:
– 500g mięsa mielonego,
– opakowanie makaronu do spaghetti (500 g)
– 1 duża cebula,
– 1 ząbek czosnku,
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– karton zagęszczonego soku pomidorowego lub przecieru (500 ml) albo 2 puszki pomidorów krojonych
– sól, pieprz,
– bazylia, oregano, tymianek (najlepsze są świeże zioła – zawsze dostępne dla dzieci)
– cukier do smaku,
– ser żółty do posypania.
Cebulę i czosnek drobno posiekać i podsmażyć na patelni. Dodać mielone mięso i podsmażyć. Gdy mięso zmieni kolor, dodać sól i pieprz, a następnie sos pomidorowy. Poddusić przez 15 minut. Zrównoważyć smaki za pomocą cukru. Makaron ugotować al dente , odcedzić i natychmiast wrzucić do gorącego sosu. Dodać świeżą bazylię, tymianek, oregano. Posypać serem i serwować. Smacznego!
(lama)

 

Dziś pierwsze zajęcia MRR

Przypominamy, że już dziś, tj. we wtorek 24 września o godz. 16.15 odbędą się pierwsze w tym roku zajęcia pani Karoliny Rybki oparte na Metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci wraz z rodzicami i odbywają się na sali gimnastycznej. Obowiązuje strój sportowy. Zajęcia są bezpłatne. Prosimy o zapisy u pani Karoliny, ponieważ zajęcia mogą się odbywać w grupach, których liczebność nie przekracza 24 osób (12 rodziców + 12 dzieci). Serdecznie zapraszamy!

(lama)

Kiełbaski, ziemniaczki, latawce i dzik!

Fot. Mariusz Lalewicz

Kiełbaski, ziemniaczki, latawce i dzik!

Pożegnanie lata i powitanie jesieni za nami. W święcie pieczonego ziemniaka uczestniczyło ponad 50 osób. Dopisały nie tylko humory, ale i – czego niewielu się spodziewało – pogoda! Piekliśmy więc smakowite kiełbaski na ognisku, a z żaru wyglądały do nas i mrugały (tak, tak! – mrugały) okrąglutkie ziemniaczki. Na lubińskim Lotnisku pojawili się także nasi absolwenci, dziś już uczniowie lubińskich szkół.  Nie lada atrakcją, ale niosącą w sobie dreszcz zagrożenia, było pojawienie się prawdziwego dzika na płycie boiska, gdzie pan dyrektor wraz z panem Adamem, w towarzystwie dzieci, puszczali latawce. Na szczęście po telefonicznej interwencji naszych rodziców, szybko przyjechała Straż Miejska i zabrała zwierzę.

Wspólne harce przy ognisku i na placu zabaw zakończyły się dopiero wieczorem. Fotorelacja z imprezy w dziale FOTO.

(lama)

 

Święto pieczonego ziemniaka!

Doroczna impreza z ziemniakiem w roli głównej odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 21 września o godz. 15.00 na lubińskim Lotnisku. Zabierajcie dobre humory, torbę kartofelków (kiełbaski też możecie) i przybywajcie, aby w doborowym towarzystwie spędzić miło czas z dziećmi. W programie wiele ciekawych konkursów i zabaw, w tym puszczanie latawca przez pana dyrektora. Jeżeli pogoda nie dopisze, imprezę przekładamy o tydzień.

(lama)

Trzy ważne godziny z codziennnego życia przedszkolaka (Grupa Niebieska)

Trzy ważne godziny z codziennego życia przedszkolaka (Grupa Żółta)

Trzy ważne godziny z codziennego życia przedszkolaka (Grupa Zielona)

Trzy ważne godziny z codziennego życia przedszkolaka

Praca własna to najważniejsza część montessoriańskiego dnia w naszym przedszkolu. Zaczyna się o godz. 8.30, a kończy o godz. 11.30. Jest to czas, gdy dzieci w ciszy i koncentracji „pracują” (bawią się, ćwiczą) różne swoje umiejętności na materiale Montessori. Materiał Montessori, to specjalnie przygotowane zestawy pomocy edukacyjnych, których celem jest rozwój różnorodnych obszarów zainteresowań dzieci. Pomoce te służą do pracy indywidualnej dziecka. Nauczyciel przeprowadza z nim krótką lekcję, pokazując, co można robić z danym materiałem i dziecko samo dalej kontynuuje „pracę”. Scenariusz codziennych zajęć każdego dnia może wyglądać zupełnie inaczej i w głównej mierze jest uzależniony od bieżących potrzeb dziecka, jego zainteresowania danym materiałem, od jego – jak się mówi w naszym przedszkolu – faz wrażliwych.

W dziale FOTO prezentujemy Państwu pracę własną sfotografowaną w środę, 11 września tego roku w każdej z naszych trzech grup.

(lama)