Kwiecień, 2013

now browsing by month

 

Święto sałaty i ogórka

Zdjęcia: Mariusz Lalewicz

Z życia owadów

Obserwacja znalezionych na dworze owadów, to jeden z celów odbywających się u nas aktualnie lekcji o bezkręgowcach. Piękna, słoneczna pogoda zachęca do opuszczenia murów przedszkola, a dzieci tym chętniej uczestniczą potem w zajęciach z linią czasu. Pod uważnym okiem młodych entomologów znalazły się tym razem wszelkiego rodzaju drobne stworzenia występujące na naszym trawniku przy przedszkolu. W przezroczystych słoiczkach nie zabrakło więc dżdżownic, chrząszczy, w tym biedronek, a nawet jednego pajączka. Stworzenia zostały wykorzystane do pracy, a następnie uwolnione. Żadnemu nic się nie stało.

(lama)

Zdjęcia: Karolina Rybka

Montessori – wspólna droga

III Ogólnopolska Konferencja Montessori odbyła się w dniach 19-21 kwietnia br. w Warszawie. Honorowy patronat objęła małżonka prezydenta RP, pani Anna Komorowska. W tym roku w konferencji uczestniczyło aż sześć osób z naszego przedszkola! Jak zwykle, organizatorzy zadbali o to, by strona merytoryczna stała na najwyższym poziomie, zapewniając w charakterze wykładowców światowe sławy z dziedziny montessoriańskiej edukacji. Sharon Duncan, która na co dzień prowadzi szkołę w Athens, w Georgii (USA) prowadziła warsztaty na temat Biomów (program przyrodniczo-ekologiczny), a także opowiadała o zagadnieniach związanych z fonetyką jęz. angielskiego. Jennifer Spikner, aktualnie koordynatorka programu nauczania w St. Elisabeth Academy w Salt Lake City, Utah (USA), najwięcej uwagi poświęciła tzw. Wielkim Lekcjom Montessori, a także – co okazało się niezwykle przydatne dla wielu uczestników konferencji, którzy planują otwarcie szkół montessoriańskich w swoich miejscowościach – opowiadała o planowaniu lekcji w montessoriańskich klasach szkolnych oraz o zarządzaniu programem nauczania Montessori w klasach szkoły podstawowej. Na uwagę zasługiwały również warsztaty przygotowane przez Joannę Maghen (Kanada), założycielkę i dyrektorkę Polskiego Instytutu Montessori, rodzica i nauczyciela montessoriańskiego, a także aktywną działaczkę na rzecz edukacji montessoriańskiej w Ameryce Północnej, która zaprezentowała zagadnienia związane z geografią. Największą liczbę słuchaczy przyciągnęły zaś zajęcia prowadzone przez wybitnego specjalistę z zakresu edukacji montessoriańskiej, dyrektora szkoły w Rochester, w Minnesocie (USA), doktora Paula Epsteina, z którym kadra naszego przedszkola miała okazję spotykać się już wielokrotnie. Tym razem dr Epstein opowiadał m.in. o niezwykłości montessoriańskich materiałów dydaktycznych, w tym także o wyjątkowości tzw. trójkątów konstrukcyjnych. Dużo czasu poświęcił również na niezwykły wykład na temat koncentracji, uwagi i skupienia dzieci, rzucając nowe światło na wiele zagadnień związanych z działaniem mózgu dziecka i jego psychiki.

Naładowani pozytywną energią na cały kolejny rok oraz gotowi na nowe wyzwania, wracamy do naszej codziennej, ale jakże ekscytującej montessoriańskiej przygody licząc, że ta nowa energia i nowe pomysły edukacyjne, które przywieźliśmy z Warszawy, wpłyną na jeszcze lepszy rozwój naszych dzieci.

(lama)

 

Pożegnanie pani Kasi

Rodzice dzieci uczęszczających do grupy Żółtej przygotowali pożegnanie dla pani Kasi Dudek, która pozostając przy nadziei wkrótce zostanie szczęśliwą mamusią. Były więc życzenia, pożegnalne podarunki, a także łzy wzruszenia. Fotorelację przygotował pan Tomasz Ożarowski, tata Marcelka.

 

 

Dzwonki dla grupy zielonej!

Monika Żołud, tymczasowa „sierotka”, w obecności świadków – pani Agnieszki Bem-Iwańskiej oraz państwa Katarzyny i Tomasza Ożarowskich wraz z synem Kajetanem – z przepastnych głębin kapelusza pana dyrektora wyciągnęła jedną z czterech grubo złożonych karteczek, na której napisano: „Gr. Ziel”. Tym samym dzwonki chromatyczne, na które dzieci czekały od września ubiegłego roku i z powodu których spotykaliśmy się na okolicznościowych seansach filmowych powędrowały do grupy prowadzonej przez panią Ewę Pater. Już wkrótce pierwsza relacja z z wykorzystania nowej pomocy dydaktycznej.

(lama)

PS. W związku z licznymi zapytaniami o kolejne okolicznościowe wieczory filmowe, uprzejmie informujemy zainteresowanych, że pomoce dydaktyczne z kręgu pedagogiki dr Marii Montessori są niezwykle rozbudowane, a potrzeby naszego wspólnego z dziećmi i Państwem przedszkola w dużym stopniu niezaspokojone… 🙂

Zdjęcia: Ewa Pater, Tomasz Ożarowski

Losujemy miejsce dla dzwonków

Z niekłamanym zachwytem i wdzięcznością za udział w akcji zbierania pieniędzy na dzwonki chromatyczne informujemy, że w piątek, 5 kwietnia o godz. 9.00 w przedszkolu przy ul. Pawiej 41 odbędzie się losowanie pierwszej grupy, do której na trzy miesiące trafi nasz długo wyczekiwany „instrument” (dzwonki dojechały do nas w środę, 3 kwietnia, aż ze Sri Lanki!). Serdecznie zapraszamy do udziału w losowaniu wszystkich chętnych Rodziców z każdej z grup: pomarańczowej, zielonej, żółtej i niebieskiej. Przedszkolaka, który własnoręcznie wyciągnie jedną z czterech karteczek z kapelusza pana dyrektora wyłonimy sami, w odrębnym losowaniu. Do zobaczenia w piątek 🙂

(lama)