Luty, 2013

now browsing by month

 

Uczymy się o wulkanach

Linia czasu to jedna z montessoriańskich metod poznawania przez dzieci otaczającego ich świata, która wchodzi w skład tzw. wychowania kosmicznego. Na długiej taśmie materiału układane są w kolejności obrazki z wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami z dziejów naszej planety. Cykl zajęć trwa przez cały rok szkolny. Powstawanie wulkanów to jeden z tematów zajęć.

(lama)

Co robią mężowie, gdy żona w pracy…

Niektórzy z mężów naszych nauczycielek nie mają łatwego życia. Nasz specjalny fotoreporter, niezauważony przez pana Adama Patera, męża wychowawczyni grupy zielonej został złapany na gorącym uczynku! Kiedy pani Ewa jest w pracy w przedszkolu, pan Adam bez przerwy… przygotowuje pomoce montessoriańskie, które później jego małżonka wykorzystuje w pracy z dziećmi. Tym razem, jak wynika z zebranego przez naszego reportera materiału, pan Adam przygotowuje montessoriańską mapę świata. Teraz, kiedy cała sprawa wyszła na jaw, dzieci z zielonej grupy już nie mogą się doczekać, kiedy nowa pomoc rozwojowa trafi do ich klasy. Panu Adamowi serdecznie dziękujemy w imieniu małżonki, a pani Ewie gratulujemy tak uczynnego męża!

(lama)

Zdjęcia: (paparazzi)

Magiczna noc zakochanych

Kilka minut przed pierwszą w nocy zakończył się „Filmowy wieczór walentynkowy”, który zorganizowaliśmy w miniony piątek. Po raz pierwszy poza projekcjami filmów przeprowadziliśmy dla uczestników wieczoru zabawy konkursowe. Przed projekcją „Gildy” odbył się quiz wiedzy o współmałżonku. Pytania jak się okazało wcale nie były łatwe. Panie musiały m.in. odgadnąć, jaka jest ulubiona potrawa partnera, jaką preferuje dyscyplinę sportową, a nawet to, jaką miał ocenę na maturze z języka polskiego! Panowie z kolei musieli znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania o ulubione kwiaty partnerki, serial, jak również  to… kim chciała zostać w dzieciństwie. Nagrody wręczono przed drugim filmem wieczoru – zabawną komedią romantyczną „Holiday”. Były nimi… kubeczki z truskawkowymi jogurtami! Jogurty wprost nawiązywały do drugiego konkursu, do przeprowadzenia którego zainspirowały nas zajęcia z języka migowego (film z tych zajęć można obejrzeć na naszej stronie w dziale „filmy”). Zadanie odbywało się w parach. Jedna osoba, trzymając w ręku kubeczek z jogurtem i łyżeczką, mając zasłonięte oczy, musiała nakarmić drugą osobę, która… nie mogła używać rąk.  Śmiechu było co nie miara. Jogurt spadał jedzącym na brody, spodnie i sukienki. Jak to w Montessori – zwycięzcy gratulowali pokonanym. A prawdziwym wygranym była dobra zabawa i chęć powtórzenia wieczoru przy najbliższej okazji.

Po podliczeniu wpływów z wieczoru filmowego i odliczeniu kosztów na napoje i pizzę, którą tym razem serwowaliśmy uczestnikom, okazało się, że dochód wyniósł 150 zł. Tym samym kwota, którą zbieramy na dzwonki chromatyczne urosła do 1340 zł. Wszystkim rodzicom, a także paniom nauczycielkom serdeczne podziękowania za udział w imprezie i wspólną zabawę. Do zobaczenia następnym razem.

Mariusz Lalewicz

Na zdjęciu: Rita Hayworth w filmie „Gilda”.

Walentynkowy wieczór filmowy

Klasyczna „Gilda” z Ritą Hayworth w roli głównej oraz „Holiday”, romantyczna komedia z Kate Winslet, Cameron Diaz i Judem Law to propozycja na najbliższy walentynkowy wieczór filmowy.  Tym razem postanowiliśmy ograniczyć liczbę filmów, za to pomiędzy projekcjami zaplanowaliśmy znacznie dłuższy niż do tej pory panel dyskusyjny. Specjalnie na miłosny wieczór przygotowaliśmy dla Państwa konkurs – niespodziankę (z nagrodami!).

„Gilda” powstała zaraz po II wojnie światowej. Swą premierę film miał w 1946 roku. Obok Rity Hayworth, wielkiej amerykańskiej piękności tamtych lat wystąpił niemniej sławny aktor – Glen Ford. Film wyreżyserował Charles Vidor.

„Holiday” to propozycja współczesnego kina romantycznego w wydaniu kobiecym, albowiem reżyserka filmu – Nancy Meyers jest jednocześnie jego scenarzystką. Film miał premierę w 2006 r. Największe obecnie gwiazdy Hollywood, które znalazły się w obsadzie gwarantują widzowi przednią zabawę.

Początek imprezy w piątek 15 lutego, o godz. 19.00. Bilety jak zwykle 20 zł od osoby. Dochód zostanie przeznaczony na zakup dzwonków chromatycznych. Do tej pory ze sprzedaży biletów na wieczory filmowe oraz ze sprzedaży kalendarza przedszkolnego udało się uzbierać 1190 zł. Cel – 2390 zł. Serdecznie zapraszamy!

Mariusz Lalewicz

 

Zdobyliśmy Biegun!

Tygodniowa wyprawa do Borowic, miejscowości położonej nieopodal Karpacza, zakończyła się zdobyciem przez uczestników „Bieguna Północnego”. Choć pogoda w związku ogólnopolską odwilżą i ogólnoświatowym ociepleniem klimatu bynajmniej nie przypominała stycznia w górach, uczestnicy turystyczno-ekologicznej włóczęgi po Karkonoszach w większości mieli zadowolone miny. Znakomicie spisała się także pani Kasia Błachut, na której barkach spoczęła merytoryczna strona imprezy. Prowadzone przez nią zajęcia przyniosły wymierne rezultaty – dzieci poznały m.in. kierunki świata, nauczyły się posługiwać prostymi mapami, poznały życie na Arktyce itp. Przede wszystkim jednak wszyscy dzielili się ze sobą pozytywną energią!

Tekst i foto: (lama)

Karnawałowe zabawy