Październik, 2012

now browsing by month

 

Zadzwoniliśmy zębami!

W piątkowy wieczór w Społecznym Przedszkolu Montessori w Lubinie zawitały japońskie strachy, które  nawiedziły nas wraz z serią przerażających filmów grozy. Największym powodzeniem cieszyło się „Piętno” kontrowersyjnego reżysera Takashi Miike. Na niektórych scenach widzowie aż… odwracali głowy! Na stole zaś zawitało sushi w różnych postaciach, w tym tak znane i lubiane – futomaki, hosomaki oraz uramaki… 🙂 Na domiar wszystkiego nie zabrakło nawet słynnych w Krainie Kwitnącej Wiśni nighiri. Z poczęstunkiem w postaci dodatkowych zasobów japońskiego przysmaku pojawili się państwo Agnieszka i Tomasz Iwańscy, rodzice Michała. Ogromnym powodzeniem cieszył się również gorący i pachnący – solony i maślany – popcorn, który pieczołowicie przygotowywała w kuchence mikrofalowej pani Katarzyna Dudek. Zaś pani Agnieszka Siudzińska własnoręcznie upiekła… upiornie wyglądające – choć przepyszne – palce wiedźmy. Kunszt cukierniczy zaprezentowała z kolei pani Iwona Zając, mama Mateusza. Do końca wieczoru z przygotowanego przez nią ciasta pozostało tylko wspomnienie. Państwo Justyna i Paweł Gałczykowie, rodzice Michała, nie zapomnieli o japońskich napitkach, a krwisty – specjalnie na tę okazję – napitek zaserwował niżej podpisany. Jak zwykle oprawę fotograficzną zapewnili państwo Inga Anacka i Tomek Morawski, rodzice Kailana, którzy uwiecznili rewelacyjne stroje i makijaże pań nauczycielek.

Dochód z biletów wyniósł 660 zł, z czego 450 zł zostało odłożone na zakup dzwonków chromatycznych dla naszych przedszkolaków. Ponieważ impreza się spodobała, w grudniu planowany jest wieczór z komedią świąteczną, a w lutym, z okazji Dnia Świętego Walentego, filmowy wieczór zakochanych!

Wszystkim uczestnikom Nocy Halloween oraz tym z Państwa, którzy pomimo braku czasu zechcieli tylko kupić bilety, a tym samym zasponsorować nasze dzieci – serdeczne dziękuję!

Mariusz Lalewicz

Zbudujmy pozytywną społeczność

Plakat reklamujący nową stronę Społecznego Przedszkola Montessori w Lubinie wykonali nasi Rodzice – Państwo Inga Anacka i Tomek Morawski. Plakat nie tylko w zrozumiały i syntetyczny sposób prezentuje naszą stronę, ale również – w ocenie grona nauczycielskiego – stanowi bardzo miłe doznanie estetyczne. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z jego treścią i oczywiście nie tylko do częstego odwiedzania przedszkola w internetowej sieci, ale też komentowania tekstów i wydarzeń, jak również zamieszczania postów na Forum i Facebooku. Udział w życiu strony internetowej, jej wspólne z Państwem tworzenie i redagowanie na pewno przyczyni się do zacieśnienia pozytywnych więzi w naszej małej przedszkolnej społeczności.

I pamiętajmy: przedszkole nie jest przechowalnią dzieci! To miejsce, które tworzymy wszyscy każdego dnia – Dzieci, Rodzice, Babcie i Dziadkowie, Nauczyciele, ale także nasi znajomi i przyjaciele.

Mariusz Lalewicz

Dzwonki na Noc Halloween

Japońskie strachy przetłumaczone na język człowieka Zachodu – to temat tegorocznej Nocy Halloween przygotowanej specjalnie z myślą o Rodzicach obu naszych oddziałów. Impreza startuje w piątek 26 października o godz. 19.00 w Społecznym Przedszkolu Montessori przy ul. Pawiej 41. Filmy będziemy wyświetlać za pomocą rzutnika multimedialnego.

 

 

W programie:

1)      Shutter (Widmo), 2008, reż. Masayaki Ochiai,

2)      The Grudge (Klątwa), 2004, reż. Takashi Shimizu,

3)      One Missed Cal (Nieodebrane połączenie), 2008, reż. Eric Valette,

4)      Seans dla wytrwałych: Imprint (Piętno), 2006, reż. Takashi Miike.

Dla uczestników imprezy, poza hitami kina grozy, przygotujemy porcję popcornu, specjalny krwisty napitek, talerzyk tradycyjnego japońskiego sushi oraz japońską potrawkę-niespodziankę. Dodatkowe (według upodobania) napitki, a także kanapki dla tych, co nie trzymają diety nocną porą organizują sami uczestnicy we własnym (integracyjnym) zakresie. Dla wygody warto zabrać ze sobą ulubioną poduchę i miękki śpiwór. Zapewniamy karimaty!

Cena biletu – tylko 20 zł od osoby. Do nabycia w sekretariacie od 10 – 24 października. Połowa ceny to datek dla przedszkola – w tym roku zbieramy fundusze na dzwonki chromatyczne! (patrz – zakładka: rekrutacja – wsparcie finansowe – na naszej stronie).

Serdecznie zapraszam w imieniu pań nauczycielek i swoim własnym  do przeżycia wspólnego strachu dla dobra i rozwoju Państwa największych Skarbów.

Mariusz Lalewicz

 

Co to są dzwonki chromatyczne?

W klasie montessoriańskiej muzyczne doświadczenia dziecko nabywa w właśnie kontakcie z tą specjalistyczną pomocą. Jest to pomoc dydaktyczna wspaniale rozwijająca dziecięcy słuch i koncentrację uwagi. Z wykorzystaniem tego materiału sensorycznego można przeprowadzić wiele różnorodnych ćwiczeń: dobieranie w pary, szeregowanie dźwięków gamy, wygrywanie melodii i In. Takie dzwonki posiada tylko kilka przedszkoli w Polsce, ponieważ kosztują prawie 2.000 zł! Ale dzieci z Lubina też na nie zasługują.

 

 

Ziemniaki przy świetle księżyca

Uczestnicy Święta Pieczonego Ziemniaka – dzieci, rodzice i nauczyciele z Montessori, którzy spotkali się w sobotnie popołudnie na lubińskim lotnisku mieli prawdziwego farta – wrześniowa pogoda, która czasem lubi kaprysić tym razem nie zawiodła oczekiwań. Zapłonęło więc wielkie ognisko, zapachniały smażone na kijkach kiełbaski, a w popiele powoli dochodził król świątecznego menu – pan Ziemniak.

Nie lada atrakcję przygotowali dla nas państwo Alicja i Tomasz Sekułowie, rodzice Gabrysia, którzy umożliwili nam zwiedzanie hangaru lotniczego oraz oglądanie samolotów. Dzieci miały nawet okazję usiąść za sterami latających maszyn!

Naszym zwycięstwem 2:1 zakończył się mecz siatkówki, który rozegraliśmy z drużyną biesiadującą przy sąsiednim ognisku. Wszyscy zawodnicy wykrzesali z siebie maksimum energii i pokazali, że z Montessori nie jest łatwo. W ataku wykazał się szczególnie pan Tomek Morawski, który górując nad pozostałymi wzrostem z łatwością potrafił ulokować piłkę w boisku przeciwnika.

Integracyjne spotkanie zakończyło się dopiero wieczorem, przy wschodzącym księżycu oświetlającym uczestnikom Święta Pieczonego Ziemniaka drogę do domu. Do zobaczenia następnej jesieni.

(lama)

 

foto: morawskistudio & olek