Wrzesień, 2012

now browsing by month

 

Oficjalne otwarcie!!!

foto: morawskistudio

Otwieramy nowe przedszkole!

Mam ogromny zaszczyt poinformować wszystkich Rodziców i Dzieci, że począwszy od 24 września uruchomione zostaje Społeczne Przedszkole Montessori przy ul. Pawiej 41. Po trwającej dokładnie jeden rok i 12 dni budowie, wszystkie prace oraz odbiory techniczne, pożarnicze i sanitarne zostały zakończone. Mam nadzieję, że zamieniając dotychczas wynajmowany lokal przy ul. Szpakowej 1, który służył nam przez ostatnie cztery lata i osiem miesięcy, na zupełnie nowy, jeszcze pachnący świeżą malarską farbą budynek, wykonujemy milowy krok do przodu. Udowadniamy jednocześnie, że wysokiej jakości oświata może powstać dzięki inicjatywom oddolnym, bez potrzeby finansowego wsparcia ze strony biedniejących samorządów, które i tak ledwo wywiązują się ze swojej ustawowej roli przekazywania dotacji oświatowej, którą muszą obcinać do minimalnych wysokości.

Uroczystość oficjalnego otwarcia przedszkola, a także nowej części Zespołu Szkół Społecznych (m.in. nowej hali sportowej) odbędzie się w najbliższy wtorek, tj. 25 września br. o godz. 10.00. Obok wybitnych postaci z kręgu polityki, jak Piotr Borys, poseł do Parlamentu Europejskiego, a także Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski, zaproszenie przyjął także arcymistrz szachowy, Rosjanin Garri Kasparow. Stoczy on szachowy pojedynek symultaniczny z młodzieżą z ZSS oraz dorosłymi, którzy rzucą wyzwanie mistrzowi. Obiekt poświęci Ks. Prałat Wiesław Migdał.

Mariusz Lalewicz

Święto drzewa

Uprzejmie informuję wszystkich Rodziców i Dzieci, że Święto drzewa (a więc rodzinne sadzenie drzewek) odbędzie się w piątek, tj. 28 września, a nie – jak wcześniej planowaliśmy – 21 września. Dla rodzin, które zechcą zostawić swój „ślad na ziemi” udostępnimy odpowiednie narzędzia i sadzonki. Drzewko będzie można posadzić w ciągu całego dnia, prosimy tylko o konsultację odnośnie miejsca jego posadzenia. Niestety, nie będzie możliwości posadzenia drzewka w innym terminie.

Mariusz Lalewicz

Odbiory w toku

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, zaczęły się również odbiory techniczne naszego nowego przedszkola przy ul. Pawiej 41.

Budynek podoba się chyba wszystkim. Dumni możemy być z pięknych, znacznie bardziej przestronnych od obecnych sal dydaktyczno-zabawowych. Trwają jeszcze ostatnie prace związane z zagospodarowaniem zieleni. Między innymi posadzona została trawa, która mamy nadzieję szybko się zazieleni.

Kiedy tylko przedszkole zostanie otwarte, zorganizujemy sadzonki młodych świerków, które nasze przedszkolaki będą mogły posadzić z pomocą swoich rodziców. Każde z nowo posadzonych drzewek opatrzymy tabliczką z nazwiskiem dziecka. Czy tabliczki przetrwają? Chcielibyśmy tego. Gdyby jednak czas nie był dla nich tak łaskawy, to wierzymy, że przetrwają drzewa. Nawet za 50 lat dzisiejsze przedszkolaki, a wówczas pewnie już babcie i dziadkowie, przechodząc obok swego starego przedszkola, będą mogły powiedzieć wnukom, że to drzewo, ten świerk został posadzony właśnie przez nich.

Oby biurokracji stało się zadość jak najszybciej, bo zarówno dzieci, rodzice, jak i nauczyciele nie mogą się już doczekać nowego przedszkola.

fot: Inga Anacka – Morawski Studio

Święto pieczonego ziemniaka

Gorący żar ogniska, przedszkolne pieśni i przyśpiewki, rodzice wraz ze swoimi pociechami, nauczycielki z gitarami oraz przepysznie pachnące jesienią pieczone ziemniaki i równie wspaniałe, owinięte w chrupiącą skórkę kiełbaski dla mięsożerców i dla wegetarian – to wszystko czeka nas 29 września o godz. 15.00 na lubińskim Lotnisku. W ostatnią sobotę miesiąca spotykamy się na imprezie integracyjnej z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka, na którą mam zaszczyt zaprosić wszystkich najserdeczniej i najsmakowiciej 🙂

Z historii:

Ziemniak nie jest może najbardziej ekstrawaganckim warzywem, za to może się pochwalić wieloma nazwami. W ciągu minionych lat, a także obecnie w różnych częściach kraju o ziemniaku mówi się: barabola, bulba, kompera, kartofel, pyra, grula, bulwa, perka.

W naszym kraju ziemniak wciąż jest najpopularniejszym dodatkiem do dań głównych. Niewiele osób jednak wie, jak bardzo ciekawą historią może poszczycić się to popularne warzywo. A wszystko zaczęła o się około 7 tysięcy lat temu w Andach. Na wysokości około 4500 metrów Indianie Aymara uprawiali ponad 200 różnych odmian ziemniaka!

W 1620 roku Fryderyk Wielki nakazał jeść ziemniaki w obliczu głodu. Kto ich nie jadł, miał mieć obcięty nos i uszy. Podczas wojny siedmioletniej były one już podstawą pruskiej diety. Gdy Francuz Antoine Augustine Parmentier, dostał się do pruskiej niewoli naocznie przekonał się o pozytywnym wpływie ziemniaków na ówczesną dietę. Kiedy wrócił do Francji, natychmiast chciał wszystkich przekonać do ziemniaków. Po kilku nieudanych próbach, kupił ziemię i obsadził ją ziemniakami. Przy gruntach rozstawił strażników. Gdy sąsiedzi zobaczyli straże stwierdzili, że musi to być coś cennego i wykradli kilka bulw z pola, a następnie zasadzili je u siebie. W ten sposób ziemniak zaczął się szybko rozprzestrzeniać i dotarł także na nasze stoły.

W Polsce ziemniaki pojawiły się za sprawą Jana III Sobieskiego, który sprezentował swojej  ukochanej Marysieńce bulwy z cesarskich ogrodów. Tak jak wszędzie, początkowo przyjęto je chłodno i nieufnie. Uprawę ziemniaka rozpoczął w Warszawie, w ogrodzie na Nowolipkach ogrodnik Łuba. Były one dostarczane na dwór królewski i dwory magnaterii w czasach panowania Augusta II, przez co bardzo długo były one traktowane jako kosztowny przysmak.

W październiku 1995 ziemniak stał się pierwszą rośliną hodowaną w kosmosie! NASA chce wykorzystać właściwości ziemniaka w rozwoju super pożywnego i uniwersalne pożywienia dla astronautów podczas długich podróży kosmicznych.

Życzę wszystkim dzieciom i rodzicom z naszego przedszkola miłej zabawy i chrupiących chwil w oderwaniu od codzienności.

Mariusz Lalewicz